top of page
Dzieci w krytym placu zabaw
AIMG_0530.jpg
AIMG_0530.jpg

INTEGRACJA SENSORYCZNA

Teoria Integracji Sensorycznej bazuje na neuroplastyczności mózgu. Tkanka nerwowa, z której zbudowany jest mózg ma zdolność do tworzenia nowych połączeń, zmienności, samonaprawy oraz uczenia się. W uproszczeniu, dzięki neuroplastyczności przy odpowiedniej stymulacji układu nerwowego jesteśmy w stanie wypracować nowe, adekwatne do sytuacji, reakcje adaptacyjne czyli nauczyć mózg właściwego zarządzania bodźcami, które docierają do naszego organizmu i właściwej reakcji na te bodźce. I na tym właśnie polega Terapia SI.

Celem każdej terapii SI jest poprawienie codziennego funkcjonowania człowieka a tym samym jakości jego życia. Terapeuta dobiera ćwiczenia i aktywności podczas spotkania adekwatnie do zdiagnozowanego wcześniej problemu dziecka, jego możliwości, aktualnego stanu pobudzenia oraz kondycji psychicznej i fizycznej. Zaleca także „pracę domową”– czyli dietę sensoryczną.


AIMG_0530.jpg

GŁÓWNE ZAŁOŻENIA TERAPII SI

Naturalne i celowe doświadczenie sensoryczne.
Terapia odbywa się w formie zabawy i ruchu, której dziecko jest aktywnym uczestnikiem. Dostępne są indywidualne możliwości i poziom rozwoju dziecka. Używane są narzędzia i sprzęty, takie jak hamaki, narzędzia, deski balansowe, tunele czy trampoliny, aby dopasować różne układy zmysłowe (dotykowe, przedsionkowy, proprioceptywny).

Stymulowanie wszystkich zmysłów : 

  • Układ przedsionkowy – połączenie z równowagą i ruchem (np. zamknięcie się, huśtanie, skakanie).

  • Układ proprioceptywny – ćwiczenia związane z uciskiem, obciążeniem, kontrolą.

  •  ćwiczenia związane z teksturami, materiałami, temperaturą

img_20240725_164705.jpg
Dzieci na zajęciach jogi
Happy Foam Pit

DIAGNOZA SI

 Zanim dziecko rozpocznie terapię Integracji Sensorycznej musi zostać zdiagnozowane pod kątem rozwoju procesów sensorycznych. Na podstawie badania dziecka przez uprawnionego terapeutę SI, szczegółowego wywiadu z rodzicami oraz obszernych informacji z kwestionariusza sensomotorycznego, przygotowywana jest ocena funkcjonowania zmysłów sensorycznych. Trafna i rzetelna diagnoza to klucz do sukcesu od samego początku procesu terapeutycznego, dlatego ważna jest szczerość i zaufanie w stosunku do terapeuty, przeprowadzającego ocenę.

Diagnoza to furtka do rozpoczęcia procesu terapii SI. Standardowo diagnoza trwa 2-3 spotkania.

bottom of page